Расул Ғамзатовтың «Ана тілі» өлеңі


Әлдебаева Жания Зиябековна-

қазақ тілі мен әдебиетінің жоғары санаттағы мұғалімі,

облыстық «Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің үздік ұстазы-2009»

байқауының Бас жүлде иегері, облыс әкімініңГрант иегері,

Қазақстан Республикасы тәуелсіздігінің 20 жылдығына арналған

«Білім беру жүйесін ақпараттандыру»

атты 5-ші Халықаралық форумға қатысушы.

Сабақтың тақырыбы:

Расул Ғамзатовтың «Ана тілі» өлеңі

Сабақтың ұраны: Өзімді -өзім оқытамын, өзімді-өзім танимын, басқаны оқытамын.

Сабақтың тегі: Жаңа білімді меңгерту сабағы

Сабақтың түрі:Жоба қорғау

Оқыту технологиясының негізгі тірек көзі:

Қ.О.Бітібаева «Ой салу, ойланту» технологиясы,

Блум жүйесін негізге алу

(Джек Кэрол мен Блум токсономиясы «Білімді толық меңгерту» технологиясы)

Сабақтың әдіс-тәсілі: Ой салу,ойланту, зерттеу, талдау, салыстыру, дәлелдеу,

сұрақ –жауап әдісі, интерактивті тақтамен жұмыс,жоба қорғау.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Әлем әдебиетінің ірі ақыны Расул Ғамзатов туралы қысқаша мәлімет беру. Оқушыларды ақынның ана тілі, туған авар халқы, Отанына деген перзенттік ыстық сезімімен қауыштыру. Қазақ ақындарының тіл туралы өлеңдерімен үндестігін табу. Тәрбиелік: Ана тілінің құдіретін, қасиетін үлгі ету. Туған тілге деген сезімдеріне түрткі жасау.

Дамытушылық: Дербес ізденушілік, зерттеушілік қабілеттерін дамытуға еңбектену. Өз пікірін айта білуге, оны қорғай білуге баулу, коммуникативтік құзіреттілігінің дамуына түрткі жасау. Жоба құру, оны қорғай білуге дағдыландыру.

Сабақтың жабдығы: КЖТ, кестелер, көмек- нұсқаулар, слайдтар, модель, бағалау парағы

Сабақтың кезеңдері: І кезең. Аннотациялық талдау

ІІ кезең. КЖТ бойынша жұмыс (диагностика )

ІІІ кезең. Ұлылар үндестігі.

ІY кезең. Жоба қорғау.

Күтілетін нәтиже: Оқушылар Р.Ғамзатов туралы мәлімет алады. Оның азаматтық үнін түсінеді. Туған тіліне деген сезімдері оянады.Өз беттерімен білім алуға, нәтижеге қол жеткізеді.Шығармашылық жұмыспен айналысуға төселеді, жоба қорғауға дағдыланады.

Сабақтың кезеңдері Сабақтың құрылысы,

барысы, компоненттері

Технологиялық

әдіс-тәсілдері

Жұмыс түрлері Білімді тексеру,

бағалау,

коррекция

1.Ұйымдастыру

2.Жаңа білімді игерту

Талдау жұмыстары

Мәтінмен жұмыс

КЖТ бойынша жұмыс

Диагностика

жасау

Жоба қорғау кезеңі

Бағалау

Үй тапсырмасы

Оқушыларды жаңа сабаққа жұмылдыру.

Оқушының жағымды көңіл-күйлерін туғызу.

Жаңа білімді меңгертудегі шешілетін мәселелерді оқушыларға түсіндіру.

Сабақ кезеңдеріне тоқталу.

Сабақтың кезеңдері:

І кезең. Аннотациялық талдау

ІІ кезең. КЖТ бойынша жұмыс (диагностика )

ІІІ кезең. Ұлылар үндестігі.

ІY кезең. Жоба қорғау.

-Расул Ғамзатов туралы қысқаша шолу, шығармашылығына тоқталу

Қазақ тілі –Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі. Елдігімізді айшықтайтын мемлекеттік нышандар туралы айту.

«Қазақстанның болашағы –қазақ тілінде»

Н.Ә.Назарбаев

І кезең. Аннотациялық талдау

Мәтінмен таныстыру

Сұрақтар:

1.Өлең ұнады ма, несімен ұнады?

2.Әсіресе қай шумақ , қай сөз өзіңе әсер етті?

3.Себебі не, өз пікіріңді дәлелде.

ІІ кезең. КЖТ бойынша жұмыс (диагностика)

1.Ақын түсі

2.Ақын толғанысы

3.Планета және ақын

4.Ақын тілегі және арманы

«Ақын кім?» жоба жасау

ІІІ кезең. Ұлылар үндестігі.

Ұлылардың ана тілі туралы пікірлеріне тоқталу

ІY кезең. Жоба қорғау.

1.Тілімнің болашағы және мен (жоба)

2.Ана тілім: кеше, бүгін, ертең… (жоба)

3.«Ана тілін қастерлейік!» (ой толғау)

4.«Сүйемін туған тілді ,анам тілін…»(жыр-толғау)

Рефлекция ( түйін)

«Егер мен ақын болсам…»

Жобаны аяқтау

Сұрақ –жауап, бақылау,байқау әдісі.

Түсіндіру,

сұрақ –жауап,

Хабарлама

Ой салу, ойланту, сұрақ-жауап,

түсіндірмелі әдіс, миға шабуыл,

пікір қорғау

Мәнерлеп оқу

Мәтінмен жұмыс, талдау, пікір қорғау, дәлелдеу

Ізденіс, талдау, саралау,

өз пікірлерін дәлелдеу, өлеңнен сәйкестік табу

Модель құру, іздену әдісі, жоба, презентация

Салыстыру әдісі, дәлелдеу, пікірлесу, проблема шешу, ой тастау

Жазба жұмыстары

Салыстыру, тұжырымдау, ой қорыту.

Пікір қорғау.

Жеке жұмыс

Ұжымдық оқыту

Жеке жұмыс,

топтық жұмыс.

Оқулықпен жұмыс

Топтық, жеке жұмыс

Жеке шығармашылық жұмыстар

Ұжымдық оқыту, проблемалық оқыту, миға шабуыл

Жеке шығармашылық жұмыстар

Жеке жұмыс

Көмек- нұсқау

Түзету енгізу, коррекция

Мұғалім бағасы

Мұғалім бағасы

Мұғалім бағасы

Мұғалім бағасы

Оқушылар бағасы

Оқушының өз бағасы

Мұғалім бағасы

Коррекция

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход / Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход / Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход / Изменить )

Google+ photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google+. Выход / Изменить )

Connecting to %s