Жаңа сабақтар

Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жүктеу


Қызылорда облысы, Қазалы ауданы,

Әйтеке би кенті, Ы. Алтынсарин атындағы №204 мектептің математика пәні мұғалімі Ережепова Зәуре

Пәні: Математика

Сыныбы: 8

Сабақтың тақырыбы : Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жүктеу

Мақсаты : а)білімділік: Квадрат үшмүшенің , оның түбірінің анықтамаларын білу,

а𝑥2+ b х=𝛼(х− х1)(х−х2)тепе-теңдігін дәлелдей білу, осы тепе-теңдікті квадраттық үшмүшелікті көбейткіштерге жіктеу үшін қолдану ;

ә) тәрбиелік : Оқушыларды ұйымдастырушылыққа , ұқыптылыққа, дәлдікке тәрбиелеу ;

б) дамытушылық : Оқушылардың ой-өрісін дамыту ;

Сабақтың көрнекілігі : магнит тақта, плакат, үлестірмелі қағаздар;

Сабақтың түрі: сайыс сабақ

Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі

ІІ . Үй тапсырмасын тексеру .

ІІІ. Сыныпты екі топқа бөліп, сайысқа дайындау .

І топ. «Квадрат » тобы

ІІ топ. «Биквадрат » тобы

І . Танымдық сайыс . Әр топқа сұрақтар беріледі . Әр топ мүшелері сол сұрақтарға жауап береді .

І топқа қойылатын сұрақтар :

1. Биквадрат теңдеу анықтамасы (3 ұпай )

2. Толымсыз квадрат теңдеу дегеніміз не ? (3 ұпай )

3. Виет теоремасын айт (4 ұпай )

4. Квадрат үшмүшенің анықтамасы (3 ұпай )

5. Қандай квадрат теңдеуді келтірілген квадрат теңдеу деп атайды ? (3 ұпай )

6. Д=0 болса , квадрат теңдеудің неше түбірі болады ? (3 ұпай )

ІІ топ сұрақтары :

1. Квадрат теңдеудің анықтамасы (3 ұпай )

2. Виет теоремасына кері теорема (3 ұпай )

3. Квадрат теңдеудің неше түбірі бар ? (4 ұпай )

4. Бөлшек рационал теңдеуді қалай шешеміз? (3 ұпай )

5. Д=0 болса , квадрат теңдеудің неше түбірі болады ? (3 ұпай )

6. Д=𝑏2− 4ac(3 ұпай )

ІІ . «Біліктілік сайысы »

І топ. 5х2-8х+3=0

Х2+2х-15=0

3х2-7х+4 =0

2х2+7х+30=0

ІІІ . «Қай формулалар дұрыс? »

ІҮ . «Топ басшылар » жарысы

І . х2+х−6х2−2х−15 ІІ . х2−5х−6х2−8х+12

Ү. Қатесін тап.

І топ. Х2+х-42=0

ІІ топ. 8х+10х+3=0

Оқушылардың алған ұпайларын қорытындылап, оқушыларды бағалау .

Оқушыларды сергіту сәті .

К

В

А

Д

Р

А

Т

1. Алғашқы математик әйел ( С. Ковалевская )

2. «Геометрия » пәнінің негізін салушы (Евклид)

3. «Миллион»деген сөзді қазақ арасына жеткізген ағартушы (Ы. Алтынсарин )

4. Көпмүшелер жүйесін енгізген адам . (Декарт )

5. Екі қатынастың теңдігі . (пропорция )

6. Алгебра оқулығын қазақ тілінде жазып, бірақ баспаға шығармаған кім? (Қ. Сәтбаев)

7. Екі санның бөліндісін басқаша қалай атайды ? (қатынас )

Үйге тапсырма : №235-237 есептер .

Сабақты қорытындылау:

Пәні: Математика

Сыныбы: 5

Сабақтың тақырыбы : Ондық бөлшектерді қосуға есептер шығару

Мақсаты : а)білімділік: оқушылардың ондық бөлшектерді қосуға есептер шығарту , негізгіні бөліп алуға машықтандыру

ә) тәрбиелік : Оқушыларды ұйымдастырушылыққа ,ұтқырлыққа дәлдікке тәрбиелеу ;

б) дамытушылық : Оқушылардың ой-өрісін дамыту, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың көрнекілігі : оқулық, белсенді тақта , плакат, үлестірмелі қағаздар;

Сабақтың түрі: сайыс сабақ

Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі . Оқушыларды түгелдеп, сабаққа дайындау

ІІ . Үй тапсырмасын тексеру .

А)Үйге берілген есептерді тексеру .

Б) Ондық бөлшек дегеніміз не ?

В) Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе қалай салыстырамыз ?

Г) Аралас сан дегеніміз не ?

І . Есептер шығару .

№968 есеп

1) 1,245+(0,755+3,02) = 5,02

2) (2,716+12,3)+4,284 = 19,3

3) 91,125+(0,83+8,875) = 100,83

4) (134,06+16,03)+5,94 = 156,03

5) 612,007+(38,003+6) = 656,01

6) 16,01+(3,99+15,3) = 35,3

7) 70917,32+(43+82,68) = 1043

8) (1007,09+81,9)+18,01 =1107

ІІ тапсырма . Жай бөлшектерді ондық бөлшектерге айналдырайық .

107/10 = 10,7

107/100 = 1,07

107/1000 = 0,107

17/1000 = 0,017

ІІІ тапсырма Үтірді қай жерге қоямыз ?

45,63+43,8=8943.

15,39+15,4= 3079

83,05+84,1 =16715

6,3+7,1=134

ІҮ . Шартты есеп .

1. Кеменің тынық судағы жылдамдығы 23,7 км/сағ. Өзен ағысының жылдамдығы 3,2 км/сағ. Кеменің ағыстағы жылдамдығын тап .

2. Екі ауылдың арасы 10 км. Арман 3 км жүрді . Қандай бөлігін жүрді? 0,3

Ү. Тізбектей қосуды орында .

2,3+4,5+0,6+0,5+1,7+0,4=

8,01+9,08+5,13+1,99+0,87+4,92 =

ҮІ . Салыстыр .

7,251+0,325 72,51+0,325

0,9816+10,46 0,9816+1,046

51,617+0,815 51,617+0,0815

0,432+2,917 4,32+29,17

ҮІІ. Ойлан тап! Оқушыларға ауызша ойланатын есептер беріп, шығарту .

Үйге тапсырма : №972-974 есептер

Пәні: Математика

Сыныбы: 7

Сабақтың тақырыбы : Екі өрнектің қосындысының және айырымының кубына есептер шығару

Мақсаты : оқушыларға екі өрнектің қосындысының және айырымының кубының формуласын қолдана отырып есептер шығарту ;

Сабақтың көрнекілігі : оқулық, белсенді тақта , плакат, үлестірмелі қағаздар;

Сабақтың түрі: сайыс сабақ

Сабақтың әдісі : сұрақ-жауап, топтастыру , талдау

Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі . Оқушыларды түгелдеп, сабаққа дайындау

ІІ . Үй тапсырмасын тексеру .

А)Үйге берілген есептерді тексеру .

Б) Сыныпты екі топқа бөлеміз .

Топқа берілетін тапсырмалар :

І. «Кім тез есептейді ?» деңгейлік тапсырма

ІІ Қатесін тап.

ІІІ. Формуланы кім дұрыс табады ?

ІҮ. Сұрақ-жауап.

Ү. Топ басшыларының сайысы

ҮІ. Қорытынды. Бағалау .

І. «Кім тез есептейді ?» деңгейлік тапсырма

І деңгей ІІ деңгей

(𝑥+у)3= (𝜌−𝕘 )3=

ІІ деңгей ІІ деңгей

(а𝟐+в𝟐)

ІІІ деңгей ІІІ деңгей

ІІ. Қатесін тап.

1) (х+𝟑у)

ІІІ . Формуланы кім табады ? (а+в)2=а2+ав+в2 (а−в)2=а2−ав−в2

а2 -в2=(а+в)2

(а−в)3=а3+3ав+3ав-в2

ІҮ. Сұрақ-жауап

І топ. ІІ топ.

1. Дәреже дегеніміз не ? 1. Негіздері бірдей дәрежелерді бөлу

2. Бірмүше дегеніміз не ? 2. Көп мүше дегеніміз не ?

3. Көбейтіндіні дәрежеге шығару 3. Бөлшекті дәрежеге шығару

4. Бірмүшені көпмүшеге көбейту. 4. Көпмүшені көпмүшеге көбейту .

5. Екі өрнектің қосындысының квадраты 5. Екі өрнектің айырымының квадраты

Ү. Топ басшылар сайысы

І топ. №197 есеп

2)(а-2)3=а3-3а2*2+3*а*22-23=а3-9а2+12а-8

4)(у+3) =у3+3у2*3+3у*32+32=у3+9у2+27у+27

ІІ топқа №198 есеп

2)(2у-3)3=(2у)3-3*(2у)2*3+3*2у*32-33=8у3-36у2+54у-27

4)(3n-2m)3=(3n)3-3*(3n)2*2m+3*3n*(2m)2-(2m)3=27n3-54n2m+36nm2-8m3

ҮІ. Үйге тапсырма : Екі өрнектің қосындысының және айырымының кубына есептер шығару . 200 -есеп

Қорытынды .

зауре саба0 .docx

Advertisements

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход / Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход / Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход / Изменить )

Google+ photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google+. Выход / Изменить )

Connecting to %s